1px

Układanie płytek formatowych – sprawdź, jak pracować z ceramiką o dużym formacie

Płyty ceramiczne, a zwłaszcza te z gresu, od długiego czasu cieszą się uznaniem. Nic dziwnego, wszak w ich przypadku estetyka i funkcjonalność wyraźnie idą ze sobą w parze. Warunkiem jest odpowiednie przeprowadzenie czynności montażowych. Zyskasz wówczas pewność, że przygotowana okładzina ścienna i podłogowa na każdym kroku będzie cieszyć walorami wizualnymi. Jak zatem powinno wyglądać układanie płytek wielkoformatowych? Zobacz, co trzeba wiedzieć, nim przystąpisz do pracy.

Układanie płytek wielkoformatowych – poznaj główne cechy i zalety dużego formatu

Układanie płytek wielkoformatowych nie uchodzi za szczególnie trudną sztukę. Klucz do sukcesu, jeśli chodzi o sprawną realizację zadań, tkwi w zachowaniu zasad dotyczących montażu, jak i również użycia właściwych przyrządów oraz substancji klejących. Nim przejdziemy do szczegółów, na samym początku przyjrzymy się najważniejszym parametrom ceramiki w wielkim formacie. Ich znajomość jest o tyle ważna, że ułatwi wybór choćby odpowiedniego kleju, a także akcesoriów.

Na pierwszy plan wysuwa się bardzo niska porowatość. Co za tym idzie, materiał nie wchłania cieczy. Struktura powstrzymuje rozwój bakterii i substancji organicznych, dzięki czemu nadaje się do kontaktu z żywnością. W przypadku oddziaływania ognia nie wydziela toksycznych dla ludzkiego organizmu gazów. Natomiast odpowiedni poziom antypoślizgowości sprawia, że nawet po zalaniu powierzchni wodą, swobodnie można się po niej przemieszczać. Uwagę zwraca też chromatyczna stabilność. Tym samym wpływ promieni słonecznych nie powoduje zmiany koloru.

Materiał cechuje również twardość. Z łatwością wykonasz cięcia bez obawy o powstanie jakichkolwiek uszkodzeń. A jeśli chodzi o aspekty aranżacyjne, wielkoformatowa ceramika dostępna jest w wielu wymiarach, kolorach i wykończeniach. Sprawdzi się więc w każdym pomieszczeniu, dając jednocześnie szereg możliwości w tworzeniu różnorodnych kompozycji.

Wielki format pozbawiony wad?

Wygląda na to, że o wielkim formacie można mówić wyłącznie w samych superlatywach. Nie do końca jest to prawdą. Jak łatwo się domyślić, duży rozmiar sprawia problemy podczas transportu oraz montażu. Wobec tego prace powinny być wykonywane pod nadzorem kilku osób.

Ich realizacja w większej grupie przełoży się na optymalizację czasu, jaki należy przeznaczyć na przygotowanie okładziny ściennej lub podłogowej. Warto przy tym zwrócić uwagę, że większe elementy pokrywają pokaźną powierzchnię przy użyciu mniejszej ilości płytek. Zupełnie inaczej niż w przypadku standardowych wymiarów. Wykorzystanie ograniczonej liczby zasobów to lepsza wydajność pracy.

Jak układać płytki wielkoformatowe? Na początek przygotuj powierzchnię

Układanie płytek wielkoformatowych musi być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem danej płaszczyzny. Przede wszystkim powinna zachowywać niską wilgotność na poziomie 2%. Do przeprowadzenia testu posłuży elektroniczny miernik. Należy też upewnić się, że została z oczyszczona z kurzu, tłuszczu i innych nieczystości oraz pozbawiona niepotrzebnych warstw obniżających przyczepność. Przy wielkim formacie mocna i równa powierzchnia jest szczególnie ważna.

Jeśli zajdzie konieczność jej wyrównania, użyj w tym celu wylewki samopoziomującej bądź masy szpachlowej. Zapomnij natomiast o zaprawie klejowej. Wykorzystaj też środki gruntujące pomagające zmniejszyć nasiąkliwość podłoża i jednocześnie zwiększyć przyczepność. Grunty głęboko penetrujące sprawdzą się przy powierzchniach nasiąkliwych, które w dużym stopniu absorbują wodę. Przykładem są płyty gipsowo-kartonowe lub tynki mineralne. Z kolei przy płytach OSB i innych podłożach nienasiąkliwych, zastosuj grunt tworzący szorstką i porowatą powierzchnię. A jeśli gres lub zwykła ceramika będzie układana w łazience, a więc w pomieszczeniu szczególnie narażonym na działanie wilgoci, pamiętaj o dodatkowej izolacji podpłytkowej.

Pamiętaj o doborze odpowiedniego kleju do układania płytek wielkoformatowych

Układanie płytek wielkoformatowych wymaga również właściwego kleju. Zwłaszcza gdy mierzysz się z gresem. Jego niska nasiąkliwość sprawia, że konieczne jest użycie zaprawy o znacznie większej przyczepności. Zapewnia ją choćby substancja łącząca o klasie C2.

Oczywiście trzeba też uwzględnić potencjalne odkształcenia. Posiadają one duży wpływ na jakość i trwałość wiązania zachodzącego pomiędzy płytami a powierzchnią. Używana zaprawa powinna mieć możliwość wspomnianego odkształcania się, głównie przy pracy z ogrzewaną podłogą. W takim wypadku warto zastosować substancję wysokoodkształcalną S2 lub odszkształcalną S1.

Jak kleić płytki wielkoformatowe?

Właściwy wybór zaprawy to jeszcze nie wszystko. Podczas układania płyt wielkoformatowych ważna jest prawidłowa metoda nakładania. Przy małym formacie najczęściej stosuje się klejenie punktowe. Tutaj wygląda to zupełnie inaczej. Chcąc uzyskać optymalną przyczepność na pokaźnej powierzchni pojedynczego elementu, równomiernie należy ją nakładać zarówno pod jego spód, jak i na dany fragment podłoża. Trzeba tego pilnować na każdym kroku. W innym wypadku nie uzyskasz równej warstwy, a poziomowanie zostanie utrudnione. Trzymając się tej zasady, w momencie dociskania ceramiki, znajdujący się pod spodem klej będzie mógł się przemieszczać, a tym samym zajmie całą płaszczyznę.

Co istotne, wielki format potrzebuje więcej czasu do wyschnięcia zaprawy. Jeśli o tym zapomnisz i zaczniesz użytkować podłogową okładzinę zbyt wcześnie, najprawdopodobniej doprowadzisz do niepożądanego efektu wizualnego. Otóż w miejscu postawienia stopy płytka obniży się, natomiast po przeciwległej stronie zostanie uniesiona. W rezultacie dojdzie do jej całkowitego odspojenia. To jeden z wielu powodów, przez który z dużym rozmiarem należy obchodzić się ze szczególną ostrożnością.

Układanie płytek wielkoformatowych – jak fugować ceramikę?

Układanie płytek wielkoformatowych musi uwzględniać odpowiednią szerokość spoin. Bardzo często to kwestia własnego gustu oraz oczekiwanych efektów wizualnych. Duży format wybierany jest m.in. dlatego, że pozwala zastosować minimalne fugi, dzięki czemu uzyskasz niemal gładką powierzchnię. Nie zawsze jednak można pozwolić sobie na całkowitą samowolę, a tym samym na wybór jak najmniejszej szerokości.

Z racji tego, że spoiny spełniają choćby funkcję wentylacyjną, szersze powinny być użyte przy płytkach położonych na tarasie, balkonie, w łazience lub przy elewacjach. Mowa o miejscach podatnych na działanie wilgoci. Ta natomiast musi mieć swobodę wydostawania się na zewnątrz. Jej nagromadzenie pod płytami stwarza ryzyko odspajania okładziny. To ze względu na fakt, iż zostaje zamieniona w parę wodną naruszającą całą strukturę.

Cienkie spoiny nie zdadzą też egzaminu we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym. Tak samo, jak i tych, które są narażone na wzmożone oddziaływanie promieni słonecznych. Duży wpływ stale zmieniającej się temperatury sprawia, że ceramiczne elementy oddzielone minimalną fugą w większym stopniu napierają na siebie. Prowadzi to do powstawania pęknięć szkliwa.

Układając płyty wielkiego formatu uwzględnij zatem odpowiednie proporcje pomiędzy estetyką a aspektami technicznymi, jeśli chodzi o szerokość spoin. Natomiast wykonując je, skorzystaj z zaprawy elastycznej. Dzięki niej, na skutek cieplnej rozszerzalności ceramika i fugi staną się mniej podatne na pęknięcia. Pamiętaj też o doborze jej właściwego rodzaju do wykorzystywanej szerokości spoin. Jeśli mają być grubsze, a użyjesz zaprawy przeznaczonej do cieńszych, prędzej czy później zaczną się wykruszać.

Impregnacja podczas układania płytek wielkoformatowych – czy jest konieczna?

Układanie płytek wielkoformatowych rodzi pewien dylemat. Mianowicie, czy wymagają impregnacji? Otóż nie zawsze, a zwłaszcza w przypadku gresu. Bardzo często powierzchnia płyt zostaje zabezpieczona przed wnikaniem plam i brudu podczas produkcji. To korzystne rozwiązanie, ponieważ w trakcie klejenia nie musisz się przejmować ewentualnym trwałym zabrudzeniem klejem bądź fugą.

Dokonując zakupu, upewnij się zatem, czy zabieg impregnacji został wcześniej zastosowany. Dowiesz się o tym, zaczerpując informacji bezpośrednio u producenta. To bardzo ważna kwestia zwłaszcza w przypadku gresu polerowanego. Techniczny bądź szkliwiony nie wymaga bowiem dodatkowego zabezpieczenia.

Zadbaj o zabezpieczenie spoin

Warto natomiast zaimpregnować same fugi. W szczególności przy większej szerokości, która sprawia, że w szczelinę wnika znacznie więcej zabrudzeń. Ograniczysz ją, decydując się właśnie na dodatkową ochronę spoin. Co ważne, impregnaty są odporne m.in. na działanie temperatur. Wobec tego zabezpieczone łączenia nie tracą swojego koloru. Wskazane jest ich użycie zwłaszcza przy powierzchniach szczególnie podatnych na wilgoć, przyczyniającej się do rozwoju pleśni.

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy układaniu płytek wielkoformatowych?

Na zakończenie garść porad, które nie zostały ujęte wyżej. Układanie płytek wielkoformatowych najlepiej zacząć od miejsca, które w danym pomieszczeniu jest najbardziej widoczne. Jeśli chodzi o ich montaż na ścianie, rozpocznij natomiast od samej góry. Mając do czynienia z ogrzewaniem podłogowym, uwzględnij odpowiednie odstępy szczelin dylatacyjnych. Powinny wynosić 5-6 m. A pod ręką zawsze miej poziomicę, która pomoże Ci błyskawicznie reagować w przypadku defektów w postaci nierówności.

Jak widać, układanie płytek wielkoformatowych nie jest trudnym wyzwaniem. Poza nielicznymi kwestiami, jak choćby zastosowanie odpowiedniej techniki nakładania kleju, nie różni się znacząco od montażu ceramiki o standardowych rozmiarach. Trzymając się najważniejszych zasad, które zostały przytoczone, poradzisz sobie z zadaniem. Zwłaszcza jeśli posiadasz pewne doświadczenie. Natomiast nie będąc przekonanym co do swoich umiejętności, przekaż realizację sprawdzonym fachowcom. Zyskasz wówczas pewność, iż finalny efekt w pełni odpowie Twoim oczekiwaniom.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl