1px

Sprawdź, ile trwa remont łazienki i jak przyspieszyć jego realizację

W domach i mieszkaniach nie brakuje problematycznych miejsc. Za takie uchodzi łazienka. Podczas jej odnowy, co jest konieczne po latach eksploatacji, lub w trakcie urządzania w nowych czterech kątach, należy uzbroić się w czas i cierpliwość. Ile trwa remont łazienki? Czytaj dalej, a zobaczysz, jak przygotować się do działania.

Ile trwa remont łazienki?

Nie ulega wątpliwości, że renowacja łazienki to czasochłonne, jak i również kosztowne wyzwanie. Nic dziwnego, wszak chodzi o intensywnie użytkowane pomieszczenie. Urządzając wnętrze, trzeba wobec tego zachować szczególną dokładność na każdym etapie pracy.

Gruntowne zmiany wymagają przede wszystkim odpowiedniego nakładu czasowego. Ile trwa remont łazienki? Przyjmuje się, że prace trwają nie dłużej, niż 3 tygodnie. Oczywiście jest to umowny czas. Wszystko zależy od rozmachu przedsięwzięcia, metrażu, doświadczenia ekipy remontowej lub własnego, czy też rodzaju stosowanych materiałów. Jeśli chodzi o ostatni wymieniony czynnik, mowa głównie o sposobie wykończenia podłogi oraz ścian.

Jak zacząć planowanie remontu łazienki?

Jeśli chodzi o kwestię, ile trwa remont łazienki, pamiętaj, że znaczenie ma dobrze przemyślany harmonogram prac, a także właściwie przygotowanie się do działania. Od czego zacząć planowanie?

Oszacuj budżet remontowy

Na początek określ budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na realizację całego projektu. Koszty dotyczą zakupu niezbędnych materiałów budowlanych, czy też wynajmu fachowców. W tym również hydraulików bądź elektryków. Oczywiście wydatki mogą być mniejsze, jeśli remont chcesz przeprowadzić na własną rękę.

Kosztorys uwzględnia także wymianę instalacji wodnej, zakup armatury, mebli łazienkowych, oświetlenia. Finalna kwota zapewne i tak będzie odbiegać od założeń. Zmieniające się zapotrzebowanie na materiały, potrzeby wyposażenia wnętrza, ceny – dynamiczne zmiany na bieżąco weryfikują wysokość nakładów finansowych.

Zdecyduj, jak ma wyglądać łazienka

Kolejna rzecz to dokładna analiza własnych potrzeb i pozostałych domowników co do wyposażenia oraz stylu aranżacji łazienki. Ważne, aby zaplanować wygląd pomieszczenia na kilka tygodni przed rozpoczęciem remontu. Zwłaszcza że realizacja zamówień poszczególnych sprzętów czy płyt ceramicznych nierzadko trwa dłużej, niż jest to zakładane.

Mozaika na ścianie, a może płytki wielkoformatowe? Pokaźnych rozmiarów wanna, czy jednak prysznic idealny na błyskawiczną kąpiel z rana? Jeśli nie wiesz, jak zaaranżować pomieszczenie, warto skorzystać z fachowego doradztwa architekta wnętrz. Uwzględnij oczywiście usługę w planowane koszty.

Remont łazienki a układanie płyt ceramicznych – co trzeba wiedzieć?

Rozważając, ile trwa remont łazienki, wiedz, że znaczną ilość czasu pochłania montaż płytek ściennych i podłogowych. Najczęściej mowa o kilku dniach. Wiele zależy od wprawy fachowców lub własnej. A także od właściwego zaplanowania schematu działania.

Podstawę stanowi przygotowanie podłoża. Należy je dokładnie oczyścić z wszelkich nieczystości. A jeśli powierzchnia jest nierówna, trzeba skorzystać z wylewki samopoziomującej. To w przypadku podłogi. Natomiast mając do czynienia ze ścianą, pomocą służy zaprawa.

Po oczyszczeniu, wyrównaniu i zagruntowaniu, pozioma oraz pionowa płaszczyzna zyskuje optymalną przyczepność. To ważne, ponieważ unikniesz konieczności wprowadzania poprawek niepotrzebnie przedłużających czas pracy. Samo zaś układanie należy rozpocząć od ułożenia pożądanego wzoru. Zyskasz dzięki temu pewność, iż użyjesz tylu elementów okładziny, ile potrzeba.

Jeśli chodzi o optymalizację czasu przeznaczanego na układanie płytek, trzeba pamiętać o zachowaniu prawidłowej kolejności. Najlepiej zacząć od ścian, przechodząc następnie do podłogi. Powód jest prosty. W odwrotnym przypadku ryzykujesz uszkodzeniami nowopowstałego podłoża. Możesz jak najbardziej odczekać dobę lub dwie, aż powierzchnia ustabilizuje się. To jednak niepotrzebny przestój w pracy.

Wybierz płytki wielkoformatowe i skróć czas pracy

Miej na uwadze fakt, że czas montażu skraca wybór płyt wielkoformatowych. Niestandardowe rozmiary powodują, że pojedynczy element obejmuje większą część powierzchni. Tym samym potrzebujesz mniejszej ilości ceramiki do pokrycia ścian oraz podłogi. Ważne, aby układać ją przy pomocy drugiej osoby. Klejenie przebiegnie wówczas sprawniej, aniżeli, gdy dobierzesz mniejsze płytki o standardowej wielkości, lecz w dużej liczbie.

Warunkiem jest trzymanie się kilku najważniejszych aspektów. Oprócz właściwego rozplanowania układu i przygotowania powierzchni liczy się wybór odpowiedniego kleju wykorzystywanego przy okładzinie z wielkiego formatu. Tego rodzaju płyty, a przede wszystkim z gresu, cechuje niska nasiąkliwość. Potrzeba więc substancji klejącej o zwiększonej przyczepności. Kleje klasy C2 lub wyższej są optymalnym rozwiązaniem.

Ile trwa remont łazienki? Wszystko zależy od harmonogramu prac

Oczywiście płytki i ich montaż to jeden z wielu etapów prac remontowych, które mogą przebiegać szybciej. Ile trwa remont łazienki? Znacznie krócej, niż planujesz. Wystarczy, że ściśle będziesz pilnować harmonogramu poszczególnych kroków.

Poniżej przedstawiamy plan, dzięki któremu całość zostanie zrealizowana sprawnie. Dotyczy on przede wszystkim wysłużonego pomieszczenia wymagającego całkowitego odświeżenia.

  1. Demontaż wnętrza – umywalka, wanna lub prysznic, grzejniki, armatura, płytki na podłodze i ścianach – wszystko, co znajduje się we wnętrzu, musi zostać usunięte. Zadbaj przy tym, aby odpady zostały wywiezione we właściwe miejsce.
  2. Realizacja prac hydraulicznych – jeśli od poprzedniego oddania łazienki do użytku minęło sporo czasu, najprawdopodobniej nie obejdzie się bez wymiany rur. A już na pewno, gdy mowa o rurach żeliwnych. O wszystkim zadecyduje hydraulik.
  3. Wymiana podłączenia elektrycznego – montaż nowego oświetlenia i sposób rozmieszczenia wymagają dopasowania przełączników, jak i również gniazdek do założeń schematu.
  4. Odnowa wentylacji i ogrzewania – kompleksowy remont łazienki to odpowiednia okazja, aby zainstalować nowy i bardziej wydajny kaloryfer. Zwłaszcza jeśli notorycznie pojawiał się dyskomfort w postaci chłodu m.in. po kąpieli. A może problem stanowiła nadmierna wilgoć? Nie zapomnij zatem o wentylatorze.
  5. Przygotowanie okładziny podłogowej i ściennej – podczas kucia starych płyt nierzadko uwidaczniają się wszelkie nierówności. Wyrównanie krzywizn to podstawa. Następnie można przystąpić do układania ceramiki.
  6. Prace montażowe – mowa o instalacji włączników, gniazdek, obiektów sanitarnych. Poszczególne z nich znajdą się tam, gdzie zostało to wcześniej zaplanowane.
  7. Czynności wykończeniowe i sprzątanie – na sam koniec pozostaje m.in. zafugować płytki. Pracy będzie mniej, gdy wybierzesz ceramikę wielkoformatową o ograniczonej ilości spoin.

Błędy i utrudnienia, które wydłużają czas remontu

Kwestia, ile trwa remont łazienki, nie jest niejednoznaczna. Przewidywany czas musi uwzględniać potencjalne utrudnienia wydłużające realizację przedsięwzięcia.

Problemy z dostępem do materiałów i wyposażenia

Jeśli chodzi o najczęstsze uniedogodnienia, na pierwszy plan wysuwa się brak dostępu do niezbędnych w danym czasie materiałów i elementów wyposażenia. Jak już wspomniano, wszystko, co potrzebne, warto zgromadzić z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć problematycznych sytuacji.

Przestarzała łazienka w starym budownictwie

Wyzwanie może stanowić łazienka, która przykładowo przez dwie dekady nie doświadczyła większych zmian i znacząco odbiega od dzisiejszych standardów. Im starsze budownictwo, tym dłuższy czas pracy. Koniecznością staje się m.in. wymiana rur wodociągowych. To ważne dla zachowania estetyki pomieszczenia, ale też bezpieczeństwa jego użytkowania.

Konieczność ingerencji w instalację elektryczną

Identycznie wygląda rzecz z przestarzałym oświetleniem, jeśli decydujesz się na całkowitą wymianę źródeł światła i ich umiejscowienia. Wszelkie modyfikacje związane z instalacją elektryczną potrafią być czasochłonne.

Nieprawidłowe klejenie ceramiki

Remont przedłużają też elementarne błędy w montażu płyt ceramicznych. Za przykład może posłużyć zbyt wczesne przystąpienie do fugowania. Klej powinien otrzymać wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie, zgodnie z zaleceniami producenta użytkowanej substancji klejącej. Jeśli ta nie zdąży wyschnąć, najprawdopodobniej zmierzysz się z przebarwieniami spoin. Nierzadką sytuacją jest również nieprawidłowe przygotowanie podłoża przed przystąpieniem do klejenia ceramiki.

Remont łazienki z powodzeniem przeprowadzisz w stosunkowo krótkim czasie, jak i również może ciągnąć się długimi tygodniami. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia. Jeśli zadbasz o właściwy plan działania i nie wystąpią żadne nieprzewidziane sytuacje znacząco wydłużające termin oddania pomieszczenia do użytku, renowacja stanie się błyskawicznym przedsięwzięciem.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl