Przygotowanie okładziny podłogowej to duże wyzwanie. Bezwzględnie wymaga cierpliwości, dokładności i umiejętności. To trzy główne elementy składające się na sukces prac montażowych. Bez nich możesz zapomnieć o pożądanych walorach wizualnych powierzchni, jak i jej trwałości. A tego właśnie oczekujesz, wszak masz do czynienia z inwestycją na długie lata. Rodzi się więc pytanie, jak kłaść płytki podłogowe? Pomożemy Ci w realizacji tego zadania.
Jak kłaść płytki podłogowe? Wszystko zaczyna się od ich wyboru!
Jeśli zastanawiasz się, jak kłaść płytki podłogowe, musisz wiedzieć, że wszystko zaczyna się od dobrania optymalnego rodzaju. Mowa przede wszystkim o jakości, a także parametrach technicznych – antypoślizgowości, ścieralności, czy też mrozoodporności. Liczą się także efekty wizualne, jakie chcesz uzyskać oraz łatwość montażu.
Jeśli chodzi o najbardziej cenione rozwiązania, bez wątpienia można wyszczególnić płytki wielkoformatowe wykonane z gresu. To, co je wyróżnia to znacznie większe wymiary, aniżeli w przypadku standardowych odpowiedników. Wśród nich znajdziesz warianty o różnorodnych rozmiarach, co daje dużą swobodę dopasowania do założeń realizowanego projektu.
Dlaczego właśnie płytki wielkoformatowe?
Głównie dlatego, iż masz do czynienia z wielofunkcyjnymi produktami. Oznacza to, że z powodzeniem wykorzystasz je jako okładzinę łazienkową, kuchenną, sypialnianą, salonową, a nawet tarasową. Mnogość wzorów i faktur imitujących choćby surowce naturalne pozwala uwydatnić dzięki nim styl każdego pomieszczenia. Począwszy od kompozycji rustykalnej i glamour, kończąc na minimalizmie oraz lofcie. Możliwości aranżacyjne są nieograniczone.
Co do aspektów użytkowych, cechują się niską nasiąkliwością wody. To dlatego, że surowiec wypalany jest w ekstremalnie wysokiej temperaturze i zagęszczany pod dużym ciśnieniem. Natomiast dzięki niskiej porowatości, płytom gresowym niestraszne działanie środków chemicznych. Jednocześnie są odporne na powstawanie zabrudzeń.
Wielkoformatowa ceramika występuje m.in. w rektyfikowanej formie. Mowa o procesie obróbki materiałów, który daje sposobność zmniejszenia liczby spoin. Ograniczona ilość fug pozwala otrzymać niemal gładką i jednolitą powierzchnię. Nie można też zapominać, iż redukcja szczelin ułatwia sam montaż. Jak zatem widać, to korzystny sposób na przygotowanie podłoża w każdym pomieszczeniu w domu.
Jak kłaść płytki podłogowe?
Jeśli wybrałeś odpowiednią ceramikę budowlaną i masz ją do dyspozycji, możesz przystąpić do działania. Jak kłaść płytki na podłogę? Na ich montaż składa się kilka etapów. Przeprowadzimy Cię przez poszczególne z nich.
Zaplanuj rozmieszczenie płytek
Pierwszy krok to dokładne zaplanowanie rozmieszczenia płyt w danym wnętrzu. Zanim przystąpisz do właściwej pracy, możesz ocenić ich rozstawienie poprzez rozłożenie poszczególnych elementów z wykorzystaniem krzyżyków. Dzięki temu z łatwością oszacujesz, czy konieczne będą docinki. Planując ułożenie, pamiętaj, że najlepiej rozpocząć od najbardziej rzucającego się w oczy miejsca. A jeśli w pomieszczeniu zawiera się system ogrzewania podłogowego, z góry uwzględnij odpowiednią odległość szczelin dylatacyjnych.
Szykowanie podłoża do montażu płyt podłogowych
Plan gotowy? Przystąp zatem do dokładnego usunięcia wszelkich zabrudzeń, tłuszczu, a jeśli zdecydowałeś się na ułożenie nowej posadzki, również pozostałości po poprzedniej okładzinie. Upewnij się, że powierzchnia jest w pełni sucha, nośna, równa oraz pozbawiona kurzu.
Nie zapominaj też o wyrównaniu płaszczyzny. Im większy format płytek, tym równiejsza powinna być całość. W tym celu możesz wykorzystać masę szpachlową lub wylewkę samopoziomującą. Liczy się tutaj duża precyzja. Optymalna ilość użytej masy sprawi, że uzyskasz płaską i równą powierzchnię.
Gdy całość wyschnie, co może trwać do kilku godzin, sięgnij po środek gruntujący, aby zagruntować chłonne podłoże. Z kolei mając do czynienia ze szczególnie gładką powierzchnią, użyj preparatu poprawiającego przyczepność. A jeśli prace dotyczą układania ceramiki w miejscach narażonych na szkodliwe działanie wilgoci, skorzystaj z masy uszczelniającej.
Klejenie płytek na podłodze
Układanie płyt podłogowych wymaga od Ciebie ogromnej precyzji. Zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się na warianty wielkoformatowe wykonane z gresu. Klucz do sukcesu tkwi w nakładaniu zaprawy klejowej zarówno na podłoże, jak i na płytki. Spoiwo musi wcześniej zostać odpowiednio przygotowane zgodnie z zaleceniami producenta wybranego produktu. Natomiast co do samej powyższej metody klejenia, zagwarantuje właściwe rozmieszczenie używanej substancji pod gresem.
Skoro mowa o powierzchni poziomej, możesz wykorzystać klej o rzadszej konsystencji, mianowicie rozpływny środek klejący. Z jakiego powodu warto skorzystać z takiego rozwiązania? Zminimalizujesz wówczas ryzyko pojawienia się pustek powietrznych.
Realizując czynności montażowe, pamiętaj o dokładności i ostrożności. Ceramika nie może być przesuwana po nakładanym kleju. Natomiast grubość jego warstwy zależy od wielkości elementów. Wiedz, że niezależnie od ich formatu, masz do czynienia z ciężkimi materiałami. Z tego właśnie względu do pracy przystępuje się najczęściej w dwie osoby. A gdy już dany fragment okładziny zostanie ułożony, sprawdź, czy leży w odpowiednim położeniu.
Jak wykonywać spoiny?
Kolejny etap to spoinowanie płytek. Jeśli zdecydowałeś się na rektyfikowany gres, z całą pewnością zauważysz, że boki są nieco krótsze, niż wynika to z przedstawionych wymiarów. Brakująca długość to nic innego jak minimalna szerokość spoiny. Ostateczna rozciągłość najczęściej dobierana jest do efektów, jakie chcesz uzyskać. Tak samo, jak kolor fug.
Zanim przystąpisz do spoinowania, nie obejdzie się bez sprawdzenia, czy wykorzystywana zaprawa nie odbarwi płytek. W tym celu brzeg jednej z nich możesz pokryć fugą i pozostawić do wyschnięcia. Następnie zetrzyj i zobacz, czy nie doszło do zjawiska utraty koloru. Jeśli tak, przed wykonaniem spoin nie obejdzie się bez dodatkowej impregnacji płyt. To ważne zwłaszcza w przypadku gresu polerowanego. Dlaczego? Dlatego, że wykazuje się większą podatnością na powstawanie zabrudzeń, aniżeli dla przykładu gres matowy.
Wykonując ten etap pracy, pamiętaj, aby pozbyć się nadmiaru zaprawy zalegającej pomiędzy szczelinami. Natomiast w celu ich wypełnienia, należy wylać na fragment podłogi przygotowaną fugę oraz rozprowadzić do spoin przy użyciu akcesorium w postaci ściągacza gumowego. Usuń nim również wszelkie zbytki substancji.
Pamiętaj, że im większy format płyt, tym grubsze powinny być spoiny. Zwłaszcza, jeśli podłoże jest ogrzewane, ponieważ na skutek wydzielanego ciepła okładzina może się rozszerzać.
Czyszczenie nowopowstałej okładziny
Gdy zaprawa fug stanie się matowa, przystąp do czyszczenia powstałej posadzki za pomocą wilgotnej gąbki. Wystarczy nieduża ilość wody. Jeśli przesadzisz, niewykluczone, że wypłuczesz zaprawę ze spoin. Po wyczyszczeniu powierzchni wypolerują ją. Pomoże Ci w tym choćby sucha szmatka. Pamiętaj, że na okładzinie może pozostać cementowa powłoka. Jej likwidacji służą specjalne preparaty.
Uszczelnianie spoin
Ostatnim etapem jest uszczelnienie spoin umiejscowionych pomiędzy płytkami podłogowymi a ściennymi. W tym celu z reguły wykorzystuje się masę uszczelniającą, chociażby silikon. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności należy pozbyć się krawędzi spoin u styku poziomej i pionowej powierzchni. Mając do czynienia z chłonnym i porowatym podłożem, nie obejdzie się bez ich zagruntowania. Następnie umieść silikon w spoinach. Po upływie kilku chwil, w zależności od zaleceń producenta, przy użyciu akcesorium do wygładzania fug, usuń zalegający nadmiar masy uszczelniającej. Finalnie wygładź całą spoinę i ciesz się efektami dobrze wykonanej pracy.
Układanie płytek podłogowych a kwestia impregnacji
Rozważając kwestię, jak kłaść płytki podłogowe, należy rozstrzygnąć jedną istotną rzecz, o której wcześniej wspomnieliśmy. Mianowicie mowa o impregnacji ceramiki. Otóż zabieg ten w przypadku nowej okładziny nie zawsze jest konieczny. Nie dotyczy on wielkoformatowego gresu niepolerowanego. Układając go, wystarczy zaimpregnować same fugi. To kolejny pretekst, aby zdecydować się na duży format.
Jak kłaść płytki na podłogę? Unikaj tych błędów!
Skoro już wiesz, jak kłaść płytki na podłogę, warto przedstawić najczęściej popełniane błędy, których powinieneś się wystrzegać. Nierzadko zdarza się, że przygotowana okładzina nie tworzy gładkiego podłoża .To efekt nierównego ułożenia płytek. Chcąc uniknąć tego problemu, za każdym razem wykorzystuj w trakcie montażu poziomicę. Dlaczego o tym wspominamy, skoro wydaje się to tak oczywiste? Duża część osób ufając swoim zdolnością zapomina o elementarnych przyrządach, co odbija się później na końcowych rezultatach.
Kolejna kwestia to usuwanie nadmiaru substancji klejącej, która może wychodzić na zewnątrz. Dla zachowania estetyki z pewnością chciałbyś tego uniknąć. Dlatego też na bieżąco oczyszczaj płyty ceramiczne z kleju. Liczy się szybkość reakcji. Nie dopuść, aby zdążył zaschnąć. Jego resztki z powodzeniem usuniesz przy użyciu skrobaka, a z pomiędzy szczelin – nożem.
Zdecydowanie złą praktyką jest użytkowanie podłogi po zbyt krótkim czasie od momentu zakończenia pracy. Powierzchnia potrzebuje czasu na stabilizację. Nim zaczniesz po niej chodzić, odczekaj 24 godziny. Takiej samej przerwy wymaga przejście od etapu klejenia ceramiki do spoinowania.
Układając płytki podłogowe musisz liczyć się z tym, że całość wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, jeśli chcesz cieszyć się gładką i równą okładziną. Znając podstawy montażu ceramiki z pewnością poradzisz sobie z wyzwaniem. A gdy jednak Cię przerasta i jesteś w stanie pozwolić sobie na niemały wydatek, zwłaszcza w przypadku pracy przy pokaźniejszej powierzchni, skorzystaj z pomocy doświadczonych fachowców. Ostateczne koszty robocizny zostaną w pełni zrekompensowane oczekiwanymi efektami, a podłoga będzie Ci służyć latami.