1px

Czarne płytki w kuchni – czy to dobry wybór? Sprawdzamy!

Chociaż czarne płytki prezentują się niezwykle efektownie, to wiele osób rezygnuje z tego wyboru. Wszystko dlatego, że obawiają się o to, że wnętrze zostanie przytłoczone i optycznie pomniejszone przez ich ciemną barwę. Wcale jednak nie musi tak być. Wystarczy jedynie, że odpowiednio je wprowadzisz. Ważny jest przede wszystkim właściwy dobór pozostałego wyposażenia. Zastosowanie czarnych płytek w kuchni wymaga bowiem ostrożności. Nie jest jednak zupełnie niemożliwe. W poniższym artykule sprawdzamy, jak należy się do tego zabrać. Być może dzięki zdobytej wiedzy uzyskasz inspirację do dalszych działań.

Czarne płytki w kuchni – w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Czarny to dość dominujący kolor, który potrafi przykuwać uwagę. Wygląda zatem naprawdę efektownie, a wnętrza, w które zostaje wprowadzony, stają się znacznie bardziej wyszukane. Barwa ta ma więc dość spory potencjał, jeśli chodzi o aranżacje mieszkań. Chociaż rozwiązanie tego typu jest nadal mało popularne, to jest to idealny sposób na wprowadzenie odrobiny luksusu. Sam pomysł jest nietuzinkowy i niebanalny. Mocno wpływa na odbiór wnętrza, ale również potrafi mile zaskoczyć ciekawym efektem wizualnym. Czarne płytki sprawdzą się niemal w każdym wnętrzu, lecz szczególnie dobrze prezentują się w przypadku nowoczesnego, eleganckiego i minimalistycznego stylu. Jeśli tylko wykorzystasz je umiejętnie, to możesz zastosować je nawet w przypadku niewielkiej kuchni.

Oprócz kwestii estetycznych niezaprzeczalną zaletą czarnych wykończeń jest też ich funkcjonalność. Odpowiednio dobrane płytki pozwolą Ci zminimalizować widoczność zabrudzeń, które w przypadku kuchennych pomieszczeń są dość częstym zjawiskiem. Najlepiej w tym wypadku sprawdzają się kafle o niejednolitej fakturze.

Czarne płytki na ścianę w kuchni

Kuchenne ściany – zwłaszcza te, które znajdują się nad powierzchnią roboczą – są szczególnie narażone na zalanie i zabrudzenie. Należy więc zadbać o to, aby pokryć je materiałem, który chroni przed wilgocią, a jednocześnie łatwo się czyści. To zadanie ochronne najlepiej spełniają właśnie płytki. Do wyboru masz naprawdę wiele wzorów. Duża dowolność dotyczy zarówno tłoczenia, jak i wielkości płytek. Oryginalne i eleganckie są zwłaszcza wielkie formaty, które szczególnie dobrze prezentują się w nowoczesnych kuchniach.

Zanim jednak zdecydujesz się na wariant w kolorze czarnym, musisz zastanowić się nad tym, czy nadmiernie nie przytłoczy on wnętrza. Jeśli meble kuchenne i blaty są drewniane, to zdecydowanie jest to dobry pomysł. To samo tyczy się białych mebli, które rozjaśniają wnętrze.

Czarne płytki na podłogę w kuchni

Czarne płytki można również zastosować na kuchenną podłogę. Rozwiązanie tego typu będzie idealne zwłaszcza dla osób, które nie lubią, kiedy zabrudzenia rzucają im się w oczy. Ciemna barwa doskonale je maskuje. Widoczny może być za to kurz i sierść zwierząt, dlatego w takim wypadku lepiej wybrać coś bardziej wzorzystego. Co więcej, płytki są też bardzo łatwe w czyszczeniu, chociaż te o ciemnej barwie mogą być odrobinę bardziej wymagające. Mimo wszystko czarna podłoga jest niezwykle funkcjonalna. Tworzy także niesamowity efekt wizualny. Ten kolor pasuje niemal do wszystkiego, dlatego stanowi doskonałe tło dla reszty wyposażenia.

Otrzymujesz przytulną przestrzeń z niewielką nutą elegancji. Ten mocny akcent może zostać wykorzystany na dwa sposoby. Pierwszym z nich są czarne kafle na wysoki połysk. Płytki tego typu świetnie odbijają promienie świetlne, dlatego możesz dzięki nim stworzyć lustrzaną powierzchnię. Doda to kuchni odrobinę światła.

Matowe wykończenie płytek będzie natomiast je pochłaniało, przez co przyciemni wnętrze. Kompozycja jest subtelniejsza, jednak w efekcie pomieszczenie staje się optycznie mniejsze. Trudniej jest też zachować czystość. Posadzkę tego typu najlepiej jest więc położyć w przestronnej kuchni. Zasada jest prosta: im większe pomieszczenie, tym na więcej czerni możesz sobie pozwolić.

Przy wyborze kafli do kuchni nie możesz też zapominać o jeszcze jednej istotnej kwestii. Otóż jest to jedno z najbardziej eksploatowanych miejsc. Należy więc zadbać o to, aby płytki charakteryzowały się dużą odpornością na uszkodzenia i ścieranie. Takie produkty znajdziesz np. w naszym sklepie. Sięgając po nie, możesz mieć pewność, że utrzymasz klasyczny i elegancki styl na dłużej.

Co z fugami?

Czarne płytki łączy się zwykle z ciemnoszarą bądź białą fugą. W przypadku kuchni polecamy jednak, aby skłaniać się raczej ku pierwszej opcji. Ten rodzaj pomieszczenia jest bardzo podatny na różnego rodzaju zabrudzenia. To może powodować odkładanie się brudu w spoinach.

Nigdy też nie masz pewności co do tego, że uzyskany koloryt fug będzie równomierny. W niektórych miejscach plamy bądź zacieki mogą być znacznie bardziej widoczne. Jak pewnie przypuszczasz, nie będzie to zbyt efektowne, dlatego lepiej od razu temu zapobiegać. Powrót do pierwotnej barwy fugi może być naprawdę trudny, a czasami wręcz niemożliwy. Kto chociaż raz próbował, ten wie, jak ciężko jest doczyścić takie spoiny.

W tym wypadku zatem jeśli tylko możesz, to unikaj białej fugi. Nawet jeśli zastosujesz ją tylko i wyłącznie na ścianie, to prawdopodobnie i tak szybko się pobrudzi. Może daje ona unikalny efekt, jednak z czarnymi płytkami równie dobrze prezentuje się ciemna spoina. Warto też pomyśleć o tym, aby kafle były rektyfikowane. Wówczas spoina może być naprawdę niewielka. Tym sposobem powierzchnia posadzki stanie się jednolitą całością. Jest to bardzo pożądane zwłaszcza w przypadku kuchni o niewielkich rozmiarach. Zabieg tego typu optycznie powiększy bowiem pomieszczenie i sprawi, że będzie znacznie bardziej nowoczesne i eleganckie. Ograniczone zostanie również osiadanie brudu, kurzu i bakterii.

Z czym połączyć czarne płytki?

Jak widzisz, czarne płytki w kuchni nie są zatem tak straszne, jak początkowo mogłoby się wydawać. Wręcz przeciwnie – mogą nawet przynieść bardzo oryginalny efekt wizualny. Czerń jest bardzo fascynująca, przez co potrafi wzbudzić zachwyt. Czasami warto więc zaryzykować. To od Ciebie jednak zależy, jaki będzie tego skutek. Wprowadzenie tego rozwiązania może być zarówno totalnym hitem, jak i całkowitą porażką.

Zanim zdecydujesz się na czarne płytki, pomyśl zatem o tym, jak połączyć je z resztą aranżacji. Ta kwestia musi być dobrze przemyślana, gdyż w przeciwnym razie zamiast elegancji uzyskasz mocno przytłoczone wnętrze. Wystrój będzie ponury, a pomieszczenie optycznie stanie się dużo mniejsze.

Jak umiejętnie wykorzystać czarne płytki w kuchni? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że ściany nie mogą być zbyt ciemne. Zdecyduj się na jednolite, jasne kolory bądź ewentualnie drobne wzory. To rozświetli przestrzeń i optycznie ją powiększy. Ważne jest też wyposażenie i odpowiednie dozowanie czerni. W zależności od tego, jakie meble wybierzesz, efekt będzie zupełnie inny.

Czarne płytki z białymi meblami

W przypadku czarnych płytek dobrze jest stworzyć efekt kontrastu. Należy wówczas wybrać jasne meble i dodatki, które nadadzą jasności, lekkości i dodatkowej przestrzeni. W ten sposób wydobyte zostanie również piękno całej zabudowy. Zlewozmywak oraz bateria kuchenna powinny pasować odcieniem do podłogi. Warto więc zwrócić uwagę na model granitowy o ciemnej barwie. Ciekawe jest też zestawienie różnorodnych faktur. Przykładowo do matowych, czarnych płytek ściennych można dobrać białe meble na wysoki połysk. To intrygujące połączenie, które jednocześnie jest bardzo przyjemne dla oka. Duet czerni i bieli sprawdza się niemal zawsze.

Total look, czyli kuchnia z ciemnymi meblami i czarne płytki

Total look to styl, w którym przeważa jedna, konkretna barwa. Przeniknął on ze świata mody prosto do wnętrz. W efekcie bardzo popularne stało się utrzymywanie aranżacji w jednolitym kolorze. Takie zestawienie jest bardzo proste, a jednocześnie może nadać wnętrzu głębi.

Nie oznacza to jednak, że wszystko powinno się ze sobą zlać. Zróżnicuj odcienie czerni. Wówczas podłoga i wyposażenie nie będą stanowiły całości, lecz przekształcą się w ciekawe punkty odniesienia. Dozwolone jest też wdrożenie drobnych dodatków w postaci złota bądź miedzi. Taki zabieg sprawi, że wnętrze nabierze szyku i elegancji.

Jak widać, nie wyklucza się zatem ciemnych mebli przy czarnych płytkach. Należy tylko odpowiednio wszystko połączyć. Ważny jest przede wszystkim umiar. Warto bawić się fakturami, wzorami i wykończeniem. Może to dotyczyć np. stopnia połysku. Przykładowo do matowych mebli powinno się dobierać błyszczące płytki. To nada aranżacji przestronności i pozwoli oczom odpocząć. Jeśli wszystko byłoby w macie, wtedy efekt byłby płaski, a pomieszczenie optycznie by się zmniejszyło.

Czarne płytki z drewnianymi meblami

Czarne płytki w kuchni idealnie komponują się też z meblami wykonanymi z naturalnego drewna. Ich charakter powinien pasować do podłogi. Nie mogą być one jednak w kolorze ciemnego brązu, gdyż taki zabieg spowodowałby, że zginęłyby na tle czarnej posadzki i spowodowały tym samym zmniejszenie przestrzeni. Zdecydowanie lepszym wyborem będą zatem jasnobrązowe meble z naturalnego drewna i kolorowe dodatki np. czerwone, zielone bądź żółte.

Jak widzisz, czarne płytki w kuchni dają Ci mnóstwo aranżacyjnych możliwości! Jeśli rozważasz ich wykorzystanie w swojej aranżacji, gorąco zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór ciemnych płytek o naprawdę efektownych, a zarazem praktycznych wzorach.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl